Forum Puławskie

Pełna wersja: Co to jest tarcica?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Możecie mi napisać, co to jest tarcica? Niby wiem ogólnie o co chodzi, że jest to pocięte drewno z tartaku, ale czy to są deski? No właśnie co to jest?
W praktyce można powiedzieć, ze sa to wstępnie obrobione deski. Tarcica to po prostu pociety na kawaki pień drzewa, który należy poddać procesowi dalszej obróbki, chyba ze tego niepotrzebujemy. Takie firmy jak tartak OLIDA Aldona Krygier mogą to zrobić nawet na miejscu, w gospodarstwie rolnym lub w lesie, tam gdzie zostalo wyciete drzewo.
Tarcica to właśnie deski, tylko jeszcze nie przeszlifowane i nie pocięte na określony wymiar. Zwykle mówi się o tarcicy obrzynanej i nieobrzynanej, mokrej lub suchej. Obrzynana to taka, gdzie wszystkie krawedzie zostały obrobione, dzięki czemu masz deski o określonym wymiarze i równej powierzchni wszystkich boków oraz czola desek. Nieobrzynana to taka prosto spod traka, gdzie tylko dwie krawędzie są gładkie, boki nie są przycięte. Mokra, to taka od razu po cięciu pnia drewna. Sucha to taka, która została poddana procesowi suszenia w specjalnej suszarni, dla obniżenia poziomu wilgotności drewna.
Wydaje mi się, że tarcica to po prostu pocięty drzewa, przy czym pocięty wzdłużnie, nie w poprzek. Dlatego tarcica wyglada jak deski, a nie słupki, ale czy to już są deski? Nie wydaje mi się, deski kojarzą się raczej z obrobioną, gładką powierzchnią, a tutaj tego nie mamy.
Super, dzięki za tak dokładne wyjaśnienie.
Przekierowanie